7 rzeczy, o które powinieneś zapytać swojego dostawcę hostingu


Posiadasz już domenę? Przydałoby się w tym momencie wykupić również serwer, gdyż bez niego Twoja strona nie będzie się wyświetlała odbiorcy. Pamiętaj: kto pyta, nie błądzi! Dlatego nie bój się zapytać swojego przyszłego dostawcy hostingu o kwestie, które Cię nurtują. Rozwiej swoje wątpliwości – podpowiemy Ci o co warto lub trzeba pytać!


Oto 7 pytań, które powinieneś zadać dostawcy hostingu:

1 Jaka cena hostingu w drugim roku?

Dostawcy hostingu bardzo często organizują różnego rodzaju promocje, które powinieneś mocno prześwietlić. Nie śpiesz się z wyborem którejś z nich, sprawdź, jak długo trwają i jakie realne korzyści dzięki nim otrzymujesz. Raczej nikt nie zakłada firmy tylko na rok, ale na długi czas. Dlatego warto zapytać dostawcę o termin, w którym będzie obowiązywała określona promocja. Może się okazać, że po roku zaczniesz przepłacać za usługę, a tego pewnie byś nie chciał.

hosting 20%

2 Uptime hostera oraz limity – jakie są ich szczegóły?

Nie ma usług bez limitów, nawet jeżeli są w ten sposób reklamowane. Zapytaj więc swojego przyszłego hostera, jakie są limity jego oferty oraz gwarantowany uptime, czyli nieprzerwany dostęp, i działanie hostingu. To co powinno Cię zainteresować, to co najmniej roczne Service Level Agreement na poziomie minimum 99,5% – cała reszta oznacza problemy, dlatego czasami warto nieco więcej zapłacić, aby usługa spełniała wszystkie Twoje potrzeby. Dokładnie przeczytaj wszelkie szczegóły oferty i dowiedz się, co się stanie, jeśli limity zostaną przez Ciebie przekroczone.

3 Jak często firma przeprowadza backup?

Większość dostawców hostingu powie Ci, że systematycznie przeprowadza backup danych. Jak bywa w praktyce? Dowiedz się przede wszystkim, jakie narzędzie jest w tym celu stosowane, jak intuicyjny i łatwy będzie dostęp do zapisanych danych dla Ciebie oraz czy backup obejmuje wszystkie pakiety. Pamiętaj również, że warto wykonywać kopię zapasową samemu w innym miejscu, np. w chmurze.
O backupie danych pisaliśmy w tym artykule: https://hekko.pl/blog/backup-danych-dlaczego-wazny-zwrocic-uwage-wyboru-oferty-hostingowej/

4 Serwer współdzielony, dedykowany czy VPS?

Serwer to specjalnie skonfigurowany komputer, dostępny w sieci internet przez całą dobę, na którym między innymi można umieścić swoją stronę internetową. Bardzo często, jeśli chodzi o usługi hostingowe, kilkudziesięciu, a nawet więcej klientów dzieli między sobą zasoby jednego komputera. Przez to dostawcy hostingu muszą wprowadzać pewne limity, aby chronić się przed spowolnieniem maszyny i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy jeden klient wykorzystuje więcej zasobów serwera niż inni – taki serwer to serwer współdzielony.
Klient, który potrzebuje więcej zasobów, powinien zainteresować się serwerem VPS (wirtualnym serwerem prywatnym) bądź serwerem dedykowanym. Serwer VPS jest optymalną alternatywą w stosunku do serwera współdzielonego i dedykowanego i polecany jest osobom, które wymagają większych zasobów serwera, ale nie potrzebują usługi na wyłączność.
Warto więc powiedzieć firmie, którą wybrałeś o swoich potrzebach i zapytać, czy będzie w stanie zapewnić kompleksową usługę. Przy mało rozbudowanych witrynach wystarczy Ci z pewnością serwer współdzielony, natomiast jeśli masz na myśli e-sklep z dużą zawartością multimediów, to wybierz drugą lub trzecią opcję.

vps


5 Własne data center i samodzielny monitoring stron klientów?

W sieci działa wiele ofert hostingowych, dlatego warto przed zakupem wybranej upewnić się, że marka, pod którą oferta jest sprzedawana, jest właścicielem serwerowni, może się bowiem okazać, że wynajmuje serwery u innych dostawców. Bardzo ważne jest to, czy dana firma kontroluje swoją ofertę i posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Dlaczego?

Kiedy firma samodzielnie monitoruje strony klientów, jej reakcja będzie natychmiastowa. Wykupując usługi u dostawcy, który dzierżawi serwery, powinieneś liczyć się z tym, że najpierw skontaktuje się on z ich właścicielem i dopiero wtedy nastąpi reakcja na zgłoszenie i rozwiązanie problemu.

6 Jaka jest lokalizacja serwera?

Jednym z ważniejszych zagadnień dotyczących usług hostingowych jest lokalizacja serwerowni. Firmy korzystają z zewnętrznych centrów danych lub swoich własnych. Warto zapytać przyszłego dostawcę o standard danego data center oraz jego lokalizację. Pamiętaj, że jeśli serwerownia zlokalizowana jest zagranicą, może to zwiększyć pingi, co wpływa na czas odpowiedzi serwera, a zarazem na szybkość działania Twojej strony. Inną sprawą jest to, że niektórzy klienci, do których może właśnie Ty należysz, mogą najzwyczajniej w świecie nie życzyć sobie przechowywania ich danych poza granicami kraju.

7 Jaka jest przepustowość łącza?

Twoja marka jest już znana, ale dopiero tworzysz jej wizerunek w sieci? A może zmieniasz w tym momencie dostawcę hostingu, a Twoja domena internetowa jest już rozpoznawalna w sieci? W tym przypadku z pewnością na Twojej stronie internetowej zaobserwujesz duży ruch przychodzący i aby szybkość ładowania strony w tym momencie była płynna i nie zniechęcała użytkowników, będziesz potrzebował łącza o sporej przepustowości.

Dlatego przed zdecydowaniem się na usługę hostingową, warto zapytać Twojego przyszłego dostawcę o parametry łącza, ponieważ przed zakupem powinieneś mieć pewność, że Twoja strona będzie działała jak należy.

Pytania tego typu skierowane do dostawcy hostingu są niezwykle ważne, gdyż Twoja strona będzie działała przez dłuższy czas, więc jest to swego rodzaju zabezpieczenie się na przyszłość. Tylko od Ciebie zależy, na usługi której firmy się zdecydujesz, a jeśli wcześniej dobrze się przygotujesz, to wybór ten będzie z pewnością trafiony.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz serwera współdzielonego, VPS czy dedykowanego, zajrzyj do nas. Nasze centrum danych ulokowane jest w NEPHAX w Gdańsku, więc możesz spać spokojnie. Jeśli chcesz, abyśmy to właśnie my realizowali dla Ciebie usługi hostingowe, złóż zamówienie, a otrzymasz 50% zniżki.

Jak zaoszczędzić 50% na hostingu?

EXAG456765

Podaj ten kod zamawiając nowe konto hostingowe w Hekko.pl, a w pierwszym roku dostaniesz aż 50% rabatu od cen wskazanych na stronie. Testuj bezpłatnie przez 14 dni. Polecany przez 95% użytkowników niezależnego forum webhostingtalk.pl

Dobre? To podziel się!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Buffer this page