Dobry CMS, czyli jaki?


CMS (Content Management System) jest systemem zarządzania treścią serwisu internetowego. Dzięki niemu z powodzeniem stworzysz własną stronę, blog i profesjonalny serwis www. Nawet bez znajomości tajników oprogramowania.
Dziś opowiemy Ci o najpopularniejszych na naszym rynku systemach CMS oraz podpowiemy w jaki sposób wybrać najlepszy z nich.

Jedną z największych zalet systemów CMS jest możliwość stworzenia własnej strony www bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. Jest to szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają własny biznes i zależy im na ograniczeniu kosztów.

Ogromnym walorem tego typu rozwiązań jest również możliwość szybkiego i wyjątkowo łatwego aktualizowania własnego serwisu. Korzystając z systemu CMS już kilka chwil wystarczy, by cieszyć się nową funkcjonalnością, dodać aktualności na stronie lub zmienić layout.


1 Król systemów CMS

Najpopularniejszym na świecie systemem CMS (na dzień 1 lutego 2016 r.) jest WordPress. Jego udział w światowym rynku internetowym wynosi aż 50%. Największą konkurencją WordPressa jest Joomla, zgarniając jedynie 8% rynku. Na trzecim miejscu plasuje się Drupal z 2% udziałem.
Sytuacja na polskim rynku kształtuje się całkiem podobnie. Niekwestionowanym królem polskiego internetu jest WordPress (64%), na drugim miejscu znajduje się Joomla! (15%), a na trzecim – Drupal (2%).

Serwis BuiltWith

2 Wordpress

WordPress jest szczególnie popularny wśród blogerów i administratorów prostych stron internetowych. Użytkownicy kochają go za niemal nieograniczone możliwości rozbudowy i ciekawe dodatki. Co ważne, korzystanie z platformy i dostępnych i motywów jest całkowicie darmowe.
Podobnie jak wtyczki, które umożliwiają zwiększenie funkcjonalności strony i dostosowanie jej do własnych oczekiwań i potrzeb.
Dzięki temu WordPress jest rozbudowanym, prostym w obsłudze i przede wszystkim niedrogim kreatorem stron.
Prostota i intuicyjna struktura WordPressa powodują, że jest on skutecznym narzędziem zwłaszcza w rękach osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z CMS-em.

Źródło: http://www.wordpress-polska.pl/

Źródło: http://www.wordpress-polska.pl/

3 Drupal

Platormę Drupal docenią zwłaszcza ci użytkownicy, którzy pragną stworzyć profesjonalny, bardziej zaawansowany serwis internetowy z szerokim zakresem funkcjonalności. Bloger-amator ma spore szanse pogubić się wśród rozbudowanych funkcjonalności systemu.
Podobnie jak w przypadku WordPressa sama platforma oraz wtyczki są darmowe. Co ważne, podstawowa wersja Drupala umożliwia zaawansowane zarządzanie serwisem – rejestrację użytkowników, zarządzanie profilem, menu oraz kanałami RSS.

Źródło: http://drupal.pl/

Źródło: http://drupal.pl/

4 Joomla

Joomla jest systemem, którego poziom trudności oraz funkcjonalności plasują się pomiędzy WordPressem, a Drupalem.
Dużym walorem Joomli jest dobrze rozwinięta administracja, umożliwiająca wprowadzanie wielu funkcji niedostępnych w konkurencyjnych skryptach. Sporym ułatwieniem jest również kompleksowy system nawigacji, dzięki któremu zarządzanie serwisem (nawet jeżeli posiada on wiele podstron) będzie proste i intuicyjne.
Pierwsze spotkanie z Joomlą dla wielu użytkowników okazuje się również tym ostatnim. Dlaczego? Skrypt Joomli jest dość skomplikowany i mało przejrzysty. Jeśli nie masz doświadczenia w użytkowaniu tego rodzaju narzędzi, instalacja i początki użytkowania Joomli mogą Cię przerosnąć.
Podobnie jak w przypadku pozostałych CMS-ów Joomla posiada szereg dodatkowych wtyczek, zwiększających jej funkcjonalność. W porównaniu z Drupalem i WordPressem jest ich jednak najmniej.

Źródło: http://www.joomla.pl/

Źródło: http://www.joomla.pl/

5 Który CMS wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaki CMS wybrać, podpowiemy Ci – najlepszy CMS to CMS dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli jesteś blogerem, sięgnij po przyjazny blogerom WordPress. Jeśli planujesz stworzenie serwisu z rozbudowaną funkcjonalnością użytkowników i dysponujesz techniczną wiedzą z zakresu oprogramowania, postaw na Drupala. W przypadku użytkowników, którzy chcą skutecznie zarządzać serwisem, posiadającym nawet setki podstron świetnie sprawdzi się Joomla.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze platformy, rzetelnie przeanalizuj wady i zalety każdej z nich. Dzięki temu Twoje oczekiwania pokryją się z rzeczywistością, a tworzenie własnej strony okaże się czystą przyjemnością. Pomyśl również o hostingu! A jeśli jesteś oszczędny, skorzystaj z naszych kodów promocyjnych.

Jak zaoszczędzić 50% na hostingu?

EXAG456765

Podaj ten kod zamawiając nowe konto hostingowe w Hekko.pl, a w pierwszym roku dostaniesz aż 50% rabatu od cen wskazanych na stronie. Testuj bezpłatnie przez 14 dni. Polecany przez 95% użytkowników niezależnego forum webhostingtalk.pl