HTTP/2 w Hekko.pl


Po ponad 16 latach od wydania dotychczas stosowanego protokołu HTTP/1.1, ukończono prace nad standardem Hypertext Transfer Protocol 2 (HTTP/2). 14 maja 2015r. IETF opublikowało finalną wersję specyfikacji.  HTTP jest protokołem przesyłania dokumentów hipertekstowych. Obsługuje wszystkie żądania do udostępnionych dokumentów WWW takich jak Wasze strony WWW a także kliknięcia w odnośniki i obsługę formularzy.

Najważniejsze zmiany techniczne w nowej wersji standardu to:

  • multipleksing – przesyłanie wielu zasobów jednocześnie bez otwierania dodatkowych połączeń między serwerem a przeglądarką co zaoszczędzi dodatkowe milisekundy przy otwieraniu stron – szczególnie ważne w sieciach mobilnych;
  • push – serwer może sam wysyłać dane do przeglądarki klienta których ta mogłaby żądać za chwilę, co oszczędza czas potrzebny na załadowanie kolejnych elementów;
  • binarne i skompresowane nagłówki – zmiana zaoszczędza kolejne bajty w zamian jednak są mniej czytelne dla człowieka;
  • zastosowanie szyfrowania przesyłanych danych – wszystkie dane przesyłane między serwerem a przeglądarką są szyfrowane co zwiększa bezpieczeństwo.

Wymieniliśmy tylko część z wielu zmian, które znalazły się w HTTP/2. Więcej informacji można znaleźć na blogu Marka Nottinghama a także w FAQ, które poświęcono HTTP/2, gdzie udzielono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z aktualizacją standardu. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecamy dokumentację RFC.

Serwery hostingu WWW i Reseller w Hekko.pl obsługują już HTTP/2.

2015-07-10 23_49_29-H2Check - test your site for HTTP_2 support

Jest tak dlatego, że korzystamy z serwera WWW Litespeed Enterprise, w którym autorzy jako pierwsi wdrożyli obsługę HTTP/2. Stało się to już w maju. Moduł HTTP/2 dla serwera Apache dostępny jest jedynie w wersji testowej a autorzy innego popularnego serwera WWW  – Nginx deklarują, że obsługa HTTP/2 pojawi się do końca 2015 roku.

Aby skorzystać z możliwości HTTP/2 na kontach hostingowych należy posiadać certyfikat SSL.