Jak wybrać motyw do WordPress w kontekście Gutenberga?


Jeśli prowadzisz stronę w oparciu o WordPress na pewno już słyszałeś o zmianach nadchodzących z wersją 5.0. Zwykły edytor treści zastąpi całkowicie nowe rozwiązanie – Gutenberg. Warto spojrzeć na ten temat szerzej.


Nowe możliwości WordPress

Zmiana edytora przyniesie nowe możliwości dla użytkowników, pod kątem tworzenia i zarządzania zawartością na stronie. Wprowadzenie edytora Gutenberg prowadzi do całkowitej zmiany koncepcji działania samego systemu. Oto kilka możliwości dla deweloperów i użytkowników WordPress, wynikających z użycia wizualnego edytora treści:
• Twórcy motywów będą mogli tworzyć piękne szaty graficzne, a każdy użytkownik będzie mógł je zaktualizować i nie martwić się szczególnie o „rozjechanie” zawartości na stronie.
• Twórcy wtyczek będą mogli umieszczać bloki w dowolnej części WordPress: wpisy, strony, niestandardowe typy wpisów, pasek boczny. Nie będą oni musieli korzystać z dodatkowych narzędzi, np. TinyMCE.
• Twórcy motywów nie będą musieli używać dodatkowych wizualnych edytorów stron. Można korzystać z funkcjonalności Gutenberga, który zaspokoi większość potrzeb właścicieli stron.
• Użytkownicy będą mogli tworzyć strony w trybie online.
• Użytkownicy nie będą musieli korzystać z shortcodes do dodawania rozbudowanych widgetów na stronę. Edytor Gutenberg posiada szereg takich widgetów do użycia. Dodatkowo można będzie rozszerzyć funkcjonalność edytora i dodać nowe widgety za pomocą wtyczek.

Jak widać, Gutenberg daje WordPressowi możliwości, które posiadają komercyjne serwisy do tworzenia stron, np. Wix, Squarespace, Weebly, Jimdo, Weblium itd. W rezultacie będzie możliwe zrządzanie elementami na stronie za pomocą metody „Przyciągnij-i-Upuść” (drag and drop).

Skąd takie podejście do WordPress’a?

Co mogło skłonić developerów do prac nad tak istotną zmianą filozofii? Aby dać odpowiedź na to pytanie, warto przejrzeć rynek gotowych rozwiązań do tworzenia stron www. Skorzystamy w tym celu z serwisu Google Trends, który nadaje informacje o zapytaniach wprowadzonych przez użytkowników w wyszukiwarce Google. Dzięki temu będziemy mogli porównać zainteresowanie internautów WordPressem i Wix – głównym konkurentem WP wśród wizualnych kreatorów stron www. Otrzymujemy następne wyniki (rys. 1).

WordPress vs Wix

Jak widać na wykresie, popularność zapytania „WordPress” zmniejszała się w ciągu ostatnich 4 lat (zaczynając z 2014 r.). Natomiast zainteresowanie zapytaniem „Wix” powoli, ale systematycznie rosło. Użytkownicy często poszukują prostych rozwiązań, które nie wymagają posiadania zawodowych umiejętności technicznych w zakresie tworzenia stron www. Stąd właśnie popularność serwisów oferujących tworzenie witryn za pomocą metody „Przyciągnij-i-Upuść”. Z tym samym trendem jest związany szeroki wybór wizualnych edytorów dla WordPressa. Na pewno słyszałeś, a może nawet korzystałeś z takich rozwiązań jak Visual Composer, Power Builder, Beaver Builder, Divi, Themify Builder oraz Elementor. Nic dziwnego, że developerzy pomyśleli o wyposażeniu WordPress we własny edytor z funkcją „Przyciągnij-i-Upuść”.

Wrowadzenie Gutenberga to więcej niż prosta zmiana edytora treści, to krok w stronę wizualnych kreatorów stron, których popularność wśród użytkowników rośnie.

Wybór motywów – zmiana preferencji użytkowników

A czy zmieniły się upodobania użytkowników podczas wyboru motywów dla WordPress? Tak, zgadza się! W ciągu pierwszego kwartału 2018 r. na stronie naszego marketplace templatemonster.com coraz częściej są poszukiwane i wybierane motywy zawierające Elementor na pokładzie. Warto także dodać, że dostawcy templatek również wybierają ten edytor jako podstawowe rozwiązanie w nowych produktach. Oprócz tego podczas aktualizacji motywów z Visual Composer oraz Power Builder podane kreatory stron zamieniane są na Elementor.

Sukcesu wspomnianego wizualnego edytora treści można upatrywać w:

  • Obecności darmowej wersji, która zawiera szereg elementów do użycia.
  • Prostocie i zrozumiałości dla osób, które po raz pierwszy mają sprawę z edytorami tego typu.
  • Szybkości działania.
  • Wsparciu RLT i obecności tłumaczeń na popularne języki, w tym Polski.

I chociaż Elementor jest najmłodszym wśród innych wizualnych edytorów stron (w czerwcu tego roku obchodzi swoje 2 urodziny) on jest szeroko stosowany wśród użytkowników. Zgodnie z danymi na stronie zespołu, Elementor ma ponad 800 tyś. aktywnych instalacji. Dla przykładu, Visual Composer, który pojawił się 7 lat temu, ma ponad 100 tyś. aktywnych instalacji. Jak widać, różnica jest spora. Sytuacja może się jednak zmienić wraz z pojawieniem Gutenbegra. Wydanie WordPress 5.0 wraz z nowym wizualnym edytorem treści będzie szczególnie emocjonujące.

Jeśli natychmiast planujesz uruchomić witrynę www i nie masz czasu na oczekiwanie Gutenberga – poszukaj  motywów zasilanych przez Elementor. Jest to naprawdę świetnie rozwiązanie, które pozwała szybko tworzyć strony bez ręcznego edytowania kodu. Wystarczy wybrać gotowy układ, dodać potrzebne elementy i zapisać zmiany. Bardzo proste, czyż nie tak? Dlatego właśnie edytor Elementor został zaufany przez tysiące użytkowników.

Polecane motywy

Poniżej znajdziesz 3 najpopularniejsze motywy WordPress z oferty TemplateMonster, bazujące na Elementorze. Zapraszam do bliższego zapoznania się z templatkami.

EasyJet

EasyJet to uniwersalny motyw, który pozwala tworzyć różne typy stron www. On zawiera 12 układów dla strony domowej, gotowe układy nagłówku i stopki oraz rozbudowane opcje personalizacji. W paczce z motywem dostępne także 90 obrazków o wysokiej jakości. To wszystko pomoże dopasować wygląd templatki do własnych potrzeb.
Motyw WordPress EasyJet
Ten motyw został zbudowany w oparciu o Cherry Framework 5.1 i zawiera rozbudowane wtyczki Cherry. Oprócz tego do templatki był dodany zestaw widgetów dla Elementora – wtyczka JetElements. Motyw również jest kompatybilny z popularnymi dodatkami dla WordPress, w tym WooCommerce, Yoast SEO, MailChimp itd. On ma poprawny kod i jest przyjazny dla SEO.

Pobierz z https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-65626.html
Demo: http://www.templatemonsterpreview.com/pl/65626.html

Imperion

Ten motyw idealnie nadaje się do tworzenia stron biznesowych. Do użytku dostępne są 6 kreatywnych układów strony domowej, które poświęcone są popularnym tematom niszowym. Templatka posiada także gotowe układy nagłówku, stopki i blogu. Oprócz tego wszystkie opcje zarządzania wyglądem zostały przeniesione do sekcji „Personalizacja”. To pozwala szybko wprowadzać zmiany i obeżreć ich na bieżąco.
Motyw WordPress Imperion
Funkcjonalność motywu jest realizowana za pomocą wtyczek wchodzących w zestaw Cherry Framework. Oprócz tego do templatki był włączony suwak Revolution Slider i rozszerzenia dla Elementora – wtyczki JetElemets i JetMenu. Motyw także wspiera fonty webowe Google i technologię Retina. On jest responsywny i kompatybilny z popularnymi motywami dla WordPress.

Pobierz z:  https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-62626.html
Demo:  https://www.templatemonster.com/pl/demo/62626.html

Ascendio

Jeszcze jeden uniwersalny motyw do tworzenia stron biznesowych. Do użycia dostępne są 12 ciekawych układów dla strony domowej i wygodne opcje personalizacji. Dzięki temu możesz szybko dospawać wybrany układ do własnych potrzeb. Oprócz tego motyw jest na 100% GPL, co pozwala używać go do realizacji dowolnej liczby stron komercyjnych.
Motyw WordPress Ascendio
Do motywu dodano wszystkie popularne wyczki wchodzące w zestaw Cherry Framework 5.1. Oprócz nich do użytku dostępne są Smart Slider, Contact Form 7 i Ecwid. Templatka zawiera także 3 dodatkowe rozszerzenia dla Elementora od zespołu ZEMEZ. To są wtyczki JetElements, JetTabs i JetMenu. Motyw także wspiera fonty webowe Google i technologię Retina.

Pobierz z:https://www.templatemonster.com/pl/szablony-wordpress-58924.html
Demo: https://www.templatemonster.com/pl/demo/58924.html

Jak oszczędzić 50% na domenie?

DOMBLO2018

Podaj ten kod zamawiając nową domenę, a jej rejestracja będzie tańsza o 50%.